Klorheksidin nasıl durulanır?

Klorheksidin diglükonat Prosedüre geçmeden önce, durulama için% 0.05'lik bir çözelti kullanmanız gerektiğini hatırlatırız - bu formda eczanelerde satılır. Seyreltmek gerekli değildir. Ama daha fazla konsantrasyon uygulamak için değmez, tehlikeli olabilir.

Ve yine de, midede klorheksidin almanın herhangi bir konsantrasyonda tehlikeli olduğunu unutmayın. Bu kaza ile meydana gelirse, kusmaya neden olması şiddetle tavsiye edilir. Ardından bolca su ile yıkanan bir düzine tablet aktif karbon alınız.

Aynı nedenden ötürü, çocuklara gargara ya da ağız klorheksidin tavsiye edilmez. Çocukların bunu reçete etmemelerinin ikinci sebebi acı tadıdır. Çocuk için böyle bir durulama işlemini yapacaksınız ve hiçbir şey için hiçbir zaman tekrar tedavi edilmeyecek.

Kesin olarak, ağız ve boğaz için hem sprey şeklinde hem de çözelti formunda çok sayıda antiseptik vardır. Hazır veya örneğin, bira için torbalar. Bu nedenle, benzer bir prosedüre başlamadan önce, doktorunuza danışın, Miramistin gibi başka bir araca daha uygun olabilirsiniz.

Klorheksidin müköz membranları yakar, bazen alerji veya idiosenkrazi varsa daha şiddetli semptomlara neden olur. İlk kullanımdan önce, birkaç damla solüsyonu dirsek vidasına uygulayın ve reaksiyonu yarım saat takip edin. Eğer güçlü bir tahriş ve yanma yoksa, o zaman her şey yolunda.

Bir bardak içine dökün Bir doktor sizin için bu tür durulamalar yazmışsa veya başka bir ilaç yoksa, prosedür aşağıdaki gibidir :

 1. Ağzınızı ve boğazınızı ilk önce ılık suyla (36 ° C) yıkamak daha iyidir. Bunun çeşitli avantajları vardır - yiyecek kalıntılarını yıkar, mukoza zarını nemlendirir, eğer kuru ise, eğer varsa pusulayı bademcikle yıkar, böylece herhangi bir durulama etkinliği artar.
 2. Kılavuz, yaklaşık 10-15 ml durulama için yeterli olduğunu söylüyor, bu yaklaşık yarım bir çorba kaşığı. Bu sizin için yeterli ise - iyi değilse, daha fazla ekleyin, büyük bir anlaşma değil.
 3. Bir dakika için yaklaşık 30 saniye durulayın. Çok uzun tutmayın, mukus demir değildir :)
 4. Böyle bir "çağrı" yeterlidir. İkincisi sadece ciddi vakalarda ve sadece doktorun izni ile mümkündür.
 5. Prosedür gerekli olmadığında ağzınızı su ile durulayın. İlk birkaç dakika tükürük tükürmek daha iyidir, yutmayın.
 6. Durulamadan sonra bir iki saat sürmesi tavsiye edilmez. Dişlerini çok fazla fırçalamayın.

durulama Boğaz prosedürü için günde 2-3 kez yapılır. Tedavi süresi doktor tarafından belirlenir. Uzun süreli kullanım genellikle yan etkilere neden olur, aşağıya bakınız.

Dişler için:

Klorheksidin, diş ameliyatından sonra reçete edilebilir. Bu durumda, bir "banyo" durulama hakkı - sadece hasta (veya zaten sağlıklı) diş yanında çözüm tutun. Ayrıca günde 2-3 kez.

Durulama dişler Klorheksidin ile durulama programının olağan süresi 7-10 gündür. Özellikle uzun bir kursa ve ilacı uzun süre ağızda tutarsanız olası yan etkiler:

 • Diş minesinin boyanması;
 • Tatar;
 • Bir tadın ihlali.

Genellikle bu semptomlar ilacın kesilmesinden sonra kaybolur, sadece tartarın diş hekimiyle temas etmesi daha iyidir.

Çok tehlikeli ise ilacı ne değiştirebilir?

Öncelikle, durulama, farklı amaçlar için kullanılır. Doktor ameliyattan sonra veya şiddetli boğaz ağrısı durumunda reçete ederse, o zaman bir çıkış yolu yoktur. Tekrar doktora gelmek ve analoglar hakkında danışmak.

Miramistine ve Chlorhexidine analoglarının listesine bakınız.

Soğuk algınlığı için durulama gerekli ise, o zaman kütle seçenekleri:

 • Lolipop: Faringosept, Strepsils, Coldact Lorpils, Septolete.
 • Aerosoller: Bioparox, Hexoral, Kameton, Proposol.
 • Çözümler: Stomatoidin, Stopangin, Rotokan.

Ve diğerleri.

Kural olarak, herhangi bir eczanede çeşitli raflar yerel antiseptiklerle doldurulur ve herhangi bir eczacı bütçeye ve özelliklerine göre doğru olanı bulmanıza yardımcı olur.

İlaç hakkında geri bildiriminizi bırakın.

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.