Tıkayıcı pansuman

Dermatolojide, tıkayıcı bir bandaj, hasarlı cilt bölgesinin sıkı bir şekilde kapatılmasını sağlayan ve hava da dahil olmak üzere çevre ile temasını önleyen bir bandaj olarak adlandırılır.

Preparatların tedavisi ve uygulanmasından sonra, yara / ülser / etkilenen yüzey su ve hava geçirmez bir malzeme ile kaplanır ve böylece etkilenen bölgeyi ve sağlıklı deriyi yaklaşık 5-10 cm kaplar.

Malzeme, sentetik bir film, sıradan polietilen, lastikleştirilmiş kumaş, medikal eldiven olabilir. Malzemenin steril olması önemlidir. Malzemeyi bir yama veya bandajla sabitleyin.

Eğer uzun bir süre etrafta dolaşmak istemiyorsanız, bir eczanede genellikle farklı boyutlarda ve şekillerde özel astarlar ve yamalar alabilirsiniz.

Böyle bir sargının etkili çalışması için minimum süre 2 saattir, en uygun olanı gece içindir. Bazen günün her saatinde bir bandaj atanır.

Oklüzif bir pansumanın uygulanması, örneğin kortikosteroidlerle, bir doktor tarafından reçete edilir. Doğru bir şekilde nasıl empoze edileceğini ve ne kadar tutacağını açıklamalıdır.

Kural olarak, bu tür bir tedavi sadece birkaç gün için ve sadece akut fazda izin verilir, bu yüzden kendi kendine ilaçlama yapmayınız. Böyle bir sargının uzun süreli kullanımı saç foliküllerinin iltihaplanmasına veya cildin enfekte olmasına neden olabilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.