Malign moller (siğiller, papillomlar)

bir kızın arkasındaki doğum lekeleri Her insanın vücudunda benler bulunur. Çoğu zaman iyi huyludurlar ve herhangi bir tehlike taşımamaktadırlar.

Ancak patolojik faktörlerin etkisi altında, nevüs, malign bir tümör - melanoma olarak dejenere olabilir. Bu vücuttaki en hızlı büyüyen tümörlerden biridir.

Hastalık (özellikle gelişmiş formda) tedavi etmek zordur. Tehlikeli semptomları tanımak ve tedaviye başlamak önemlidir.

Malignite nedenleri

Herhangi bir köstebek kanseri gelişebilir. Bu olumsuz faktörlere uzun süreli maruz kalma gerektirir. Temel önkoşullar:

 • ultraviyole radyasyon (güneş veya yapay);
 • tarihte güneş yanığının varlığı;
 • travma oluşumu;
 • belirli bir nevüs tipinin varlığı (kompleks, borderline, mavi, intradermal melanositik);
 • çok sayıda mol (50'den fazla);
 • 50 yıldan fazla yaş;
 • akrabalarında veya hastada kendini geçmişte cilt kanseri.

Malign bir nevüs belirtileri

Melanom, melanositlerden (melanin üreten deri hücreleri) oluşan bir kanser tümörüdür. Hastalık vücudun içinden kan ve lenf akışıyla yayılır, bu nedenle metastazların herhangi bir organda tespit edilmesi kolaydır. Melanom, mavi gözlü, açık tenli sarışınlarda daha yaygındır.

Bir tümör, öncelikle deri ve mukoza zarlarında oluşturulabilir veya bir nevüsden yeniden doğabilir. Bu nedenle, vücudunuzu periyodik olarak incelemeniz gerekir.

Malignant moles ve siğiller fotoğrafları

Dikkat, içerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Dikkat çekmeye değer birçok belirtiler vardır:

melanom belirtileri

 • nevüsün kontürünü değiştirmek - boyutu artabilir, kenar bulanıklaşır, bulanıklaşır, düzensizleşir;
 • renk değişimi - karartma, aydınlatma;
 • sıkıştırma oluşumu;
 • köstebek bölgesinde deride kaşıntı ve yanma;
 • yüzeyin ülserasyonu;
 • cilt alanı kellik;
 • bir nevüsden kanama.

Kötü huylu bir köstebek malign birinden nasıl ayırt edilir?

Yukarıda listelenen işaretler genellikle bir malign nevus'a karşılık gelirse, benign olanı daha zararsızdır:

 • benign mol simetrik, düzgün bir kontur, net bir kenar vardır;
 • Formasyonun tüm bölümleri eşit şekilde renklendirilmiştir;
 • yüzey pürüzsüz ve eşittir;
 • nevus boyutunu değiştirmez;
 • rahatsızlık vermez.

Bu öğeler eğitiminizin açıklamasına uyuyorsa, endişelenmemelisiniz. Aksi halde, teşhisi doktora emanet etmek daha iyidir.

Malign bir nevustan şüpheleniyorsanız hangi doktora başvurulmalıdır?

kız doktor Dermatolog-onkolog cildin habis tümörlerinin tedavisi ve teşhisi ile ilgilenir. Böyle bir doktor özel kliniklerde ve kamuda (onkolojik dispanser veya cilt dispanseri) alıyor. Bu uzmanı şehrinizde bulmak zorsa, bir onkolog, bir dermatolog veya bir cerrah ile iletişime geçebilirsiniz.

Sıklıkla bir uzmana ulaşmak zorlaşır: kupon ya da yanlış zaman için bir kayıt yoktur. Bu durumda, yerel terapistle iletişime geçebilirsiniz. Her doktor hastalığın birincil tanısını yapabilir.

Ana şey doktora bir ziyareti ertelemek değil!

Deri kanserinden şüphelenildiğinde tanı nasıl yapılır?

Her şeyden önce, doktor belirtilerinizi ayrıntılı olarak inceleyecektir. Değişikliklerin ne kadar sürdüğünü bilmek önemlidir? Süreç ne kadar hızlı? Ne sıklıkla patolojik faktörlere maruz kaldınız?

Ardından incelemeye devam edebilirsiniz. Deri hastalıklarının teşhis edilmesi için vazgeçilmez bir yöntem olan dermatoskopi - bir büyüteç veya özel bir dermatoskop ile bir nevüsün incelenmesidir. Eğitimin ABCDE ölçeğinde nasıl görüldüğünün değerlendirilmesi:

melanom tanıma yöntemi

 • A - asimetri,
 • B - sağlam kenar
 • C - köstebek bölümlerinin renklere göre farkı,
 • D - bir nevüsün boyutu 6 mm'den fazladır,
 • E - eğitimin değişkenliği.

Ek olarak, doktor nevus smear'ı reçete edebilir. Böyle bir sınavın belli bir riski vardır. yöntem sırasında, kanser hücrelerinin büyümesini provoke eden köstebe zarar verebilirsiniz.

Son tanı, sadece çevre dokularla birlikte melanom eksizyonundan sonra yapılabilir. Ameliyattan sonra, numune, histolojik analiz için laboratuvara gönderilir. Tümörün tamamen çıkarılıp kaldırılmadığını ve büyüme oranını (mitotik indeks) belirleyin. Daha fazla tedaviye geçme hakkı gereklidir.

İç organların BT, MRI ve ultrasonografisinde, çevre dokulara, organlara ve lenf nodlarına metastaz varlığını izlemek için reçete edilir.

Hastalığın tedavisi

Siğillerin veya papillomların sıklıkla kriyodestrit veya elektrokoagülasyon yardımıyla çıkarılması durumunda, bu yöntem malignan nevus için tamamen uygun değildir. Şanslar, dokunun tamamen kesilemeyeceği ve kanser hücrelerinin yaranın tabanında kalacağıdır.

Bu durumda, melanom zamanla kendini gösterecektir ve tedavi etmek daha da zor olacaktır.

Melanomla uğraşmanın başlıca yöntemi cerrahidir. Operasyon tipi ve bakım tedavisi, metastazların varlığına bağlıdır.

 1. Hastalığın başlangıç ​​aşaması (metastaz olmadan).

melanoma evreleri İlk ortaya çıkan melanomun çıkarılması ve relapsların tedavisi için vaka-fasyal doku eksizyonu kullanılır.

yani bir nevüs ile birlikte, cildi deriden çıkarın (işlemin safhasına bağlı olarak 1-3 cm), etkilenen lenf düğümleri, kaslara subkütanöz yağ.

Bazı cerrahlar kasların ve fasyaların çıkarılmasını tercih eder. Kusur daha sonra kendi veya sentetik dokular ile restore edilir.

 1. Metastatik tümör.

Formasyon diğer organlarda “filizlenirse”, operasyon yeterli olmaz. Metastaz büyümesini baskılamak için tüm vücudu etkilemek gerekir. Bunu yapmak için radyasyon, immünoterapi ve kemoterapi kullanın:

 • Radyasyon tedavisi - melanom, bu tür bir tedaviye kötü tepki verir, çünkü sadece hasta kategorik olarak operasyonu reddetmişse reçete edilir. Ya da başka bir terapi türü ile kombinasyon halinde. Radyasyonun toplam dozu en az 120 Gy olmalıdır;
 • immünoterapi - hasta kendi bağışıklık sisteminin bileşenlerinin analogları tanıtıldı. İnterferon alfa , interlökin 2 ve monoklonal antikorlar (ipilimumab, nivolumab) reçete edilir. Rusya hastanelerinde her zaman hazır bulunmamakta, ancak özellikle İsrail'de bu tür bir muamele yurtdışında aktif olarak uygulanmaktadır;
 • kemoterapi en fazla% 20-30 oranında başka bir tedaviyi güçlendirebilen Imidazolcarboxamide kullanırken etkilidir. Diğer ajanlar: karmustin, lomustin, siklofosfamid.

Terapi seçimi doktor tarafından gerçekleştirilir.

Ne yazık ki, tedavi tamamen yapılsa bile, sonuç her zaman pozitif değildir. Malign melanom bir süre sonra geri dönebilir. Bu yüzden bir saniyesini kaybetmemek ve mümkün olan en kısa zamanda tedaviye başlamak önemlidir.

Size uzun ve mutlu bir yaşam için daha fazla şans verir. Vücudunuza çok dikkat etmek de önemlidir. Eğer daha önceden melanom tanısı almışsanız, tüm olumsuz faktörlerin etkisini tamamen ortadan kaldırın. Bu hastalığın tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Malign bir nevüsün çıkarılmasından sonra ne sıklıkla muayene edilir?

Tedavi sonucunda bir remisyon meydana gelirse, kişi tam bir yaşam sürmeye başlar. Ama yine de onkolojik dispansere gitmelisin.

Her yıl ya da her çeyrekte hekime yapılan cerrahi ziyaretlerden sonraki ilk yıl sık olacaktır. Daha az sıklıkla - yılda 1-2 kez - anketi atlayamazsınız.

Doktor, ameliyat sonrası yaranın, en yakın deri ve lenf düğümlerinin durumunu sürekli olarak izlemelidir. Ayrıca, düzenli olarak test yapmak ve vücudun doğru çalıştığından emin olmak için muayeneye tabi tutulması da gereklidir.

görünüm

Malign bir nevusta prognozun en kesin işareti doku hasarının derinliğidir. Köstebek tamamen çıkarılmışsa ve metastaz yoksa, prognoz uygundur. Önemli bir rol hastanın yaşı ve cinsidir.

Genç kadınların melanoma tedavisi daha fazladır. Hastalık başladıysa, beş yıllık bir sağkalım olasılığı yaklaşık% 10'dur.

- Yandex.Direct ->

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.